ABD’de iki senatör, yeni bir kripto para yasa tasarısı için güçlerini birleştirdi. Buna göre, senatör Patrick Toomey ve Kyrsten Sinema, belli bir orana kadarki kripto işlemlerine vergi muafiyeti getirmeyi amaçlıyor. Senatörlerin tasarısına göre bu oran şu an için 50 dolar. Yani yasa onaylanırsa, ABD’deki yatırımcılar 50 dolara kadarki Bitcoin ve altcoin işlemlerinde vergi ödemeyecek. Bununla birlikte, benzer yasa tasarıları daha önce de ABD senatosunda yer almıştı. Belli miktara kadar vergi muafiyeti daha önce 2 teklifle de gelmişti. Ancak, yakın zamana kadar yasalaşacaklarına dair hâlâ çok az işaret var.

Senatörlerden yeni kripto para yasa tasarısı

Küçük kripto ödemelerinde vergileri azaltmayı amaçlayan yeni bir yasa tasarısı ABD Senatosu’na girdi. Tasarı, Salı günü yapılan bir duyuruda ortaya çıktı. Buna göre yeni yasa, Senatörler Patrick Toomey ve Kyrsten Sinema tarafından ABD Senatosu’na verildi. Tasarı, 50 dolara kadar yapılan kripto işlemlerinde, yatırımcıların vergiden muaf tutulmasını öneriyor. Halihazırda, ABD İç Gelir Servisi, kripto varlıklarını mülk ve kripto işlemlerini ödemeler olarak görmüyor. Bunun yerine kripto para birimlerini yatırım olarak ele alıyor. Bu, Amerikalıların kripto paralarını her değiştirdiklerinde veya sattıklarında vergiyle karşılaştığı anlamına geliyor. Yani yatırımcılar, sermaye kazancı vergilerini takip etmek ve ödemek zorundalar. Bahsi geçen durum, kripto paralarla yapılan ana akım ticareti önemli ölçüde engelliyor. Birçok eleştirmen ve düzenleyici, bu nedenle kriptonun para olarak kullanımına karşı çıkıyor.

Sanal Para Birimi Vergi Adaleti Yasası olarak adlandırılan yeni yasa tasarısı bazı değişiklikler getiriyor. Buna göre, küçük kripto işlemlerini sermaye kazançları vergisi gereksinimlerinden hariç tutmayı amaçlıyor. Tasarı geçerek yasalaşırsa, 50 doların altındaki işlemlerden vergi alınmayacak. Bununla birlikte, 50 dolarlık limit enflasyon oranına bağlı olarak hükümet tarafından düzenlenecek.

HABER KAYNAĞI: kriptocoin https://kriptokoin.com/kripto-para-yasa-tasarisi-sunuldu/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir