Zincir üstü veriler, Bitcoin madencilerinin dün cüzdanlarından büyük miktarda para çektiğini ve bu da onları satmayı planladıklarını gösteriyor.

Bitcoin Madencileri Dün Rezerv Dışı 14k BTC Aktardı

Bir CryptoQuant gönderisinde bir analistin belirttiği gibi, BTC madenci rezervi geçtiğimiz gün boyunca bir düşüş gözlemledi.

“Madenci rezervi”, tüm madencilerin cüzdanlarında şu anda depolanan toplam Bitcoin miktarını ölçen bir göstergedir.

Metrik değeri yükseldiğinde, şu anda madenci cüzdanlarına net sayıda kripto para giriyor demektir.

Böyle bir eğilim, uzadığında, bu zincir doğrulayıcıların şu anda biriktiğini gösterebilir ve bu nedenle kripto fiyatı için yükseliş olabilir. 

Öte yandan, rezervin düşen değeri, madencilerin şu anda net miktarda BTC çektiğini gösteriyor. Genellikle kripto paralarını borsalarda satmak için transfer ettikleri için, bu tür bir eğilim BTC değeri için aşağı yönlü olabilir.

Şimdi, Bitcoin madenci rezervindeki son birkaç yıldaki eğilimi gösteren bir grafik:

Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi Bitcoin madenci rezervi geçtiğimiz gün içerisinde önemli bir düşüş gözlemledi.

Grafik ayrıca diğer iki göstergeye ilişkin verileri de içerir: BTC madencilerinin pozisyon endeksi ve BTC madenci çıkışları.

Çıkış, madenci cüzdanlarından çıkan toplam madeni para miktarıdır. Rezervdeki düşüşten beklendiği gibi, bu metrik de değerinde keskin bir düşüş yaşadı.

“Madencilerin konum endeksi” (MPI) ne yapar, bu mevcut çıkış değerini aynı 365 günlük hareketli ortalamayla karşılaştırır.

Bu bize, mevcut madenci satışının geçen yılın döneminde gözlemlenenle nasıl karşılaştırılabileceğini anlatıyor.

Bu gösterge dün büyük bir artış kaydetti. Son iki kez bu kadar büyük ani yükselişler görüldü, Bitcoin bir süre sonra (veya Nisan ayında ani artış olması durumunda hemen) düşmeye başladı.

Geçmişteki eğilim devam edecek bir şeyse, bu muhtemelen kriptonun değeri için düşüş eğilimi gösterebilir. 

BTC Fiyatı

Yazma sırasında, Bitcoin’in fiyatı son yedi gün içinde %4 düşüşle 20,7 bin dolar civarında dalgalanıyor. Geçen ay, kripto %8 değer kaybetti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir